Sunucu Çözümleri Sunucu Çözümleri

Sunucu Çözümleri

Sunucu Çözümleri – Hosting – Bulut Sunucu – Fiziksel Sunucular. Sunucuların kurulumlarının yapılması, güvenlik ve bakım işlemlerinin takip edilmesi gereken sürekli bir iştir. Sunucu Çözümleri hakkında özel rehberimizde sizlere tüm bilgileri aktarmaya çalıştık. Aklınıza takılan konuları veya sorunları yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Sunucu kurulumları müşterilerin ihtiyaçlarına göre yapılandırılmaktadır. Firmanın kendi bünyesinde bir sunucusunun olması ve bu sunucu üzerinde çeşitli uygulamaların kullanılması tamamen kendine birçok avantaj sağlamaktadır. Sunucu üzerindeki bu avantajlı uygulamaları şöyle sıralayabiliriz. Bu uygulamalar tek bir sunucu üzerine kurulacağı gibi birden fazla sunucuya da farklı uygulamalar kurulabilir. Sunucu Çözümlerini ve hizmetleri listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sunucu Çözümleri Nedir?

  •  Web Server
  •  Mail Server
  •  DataBase Server
  •  Domain Controller
  •  File Sharing
  •  Proxy Server
  •  FTP server
  •  CA Server
  •  Sanal Server

1 – Web Server

Web sunucusu, bir web sitesinin içeriğini yöneten bir yazılım programıdır. Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü (HTTP) kullanarak bir web tarayıcısıyla iletişim kurar. Bir web sayfasının içeriği statik veya dinamik olabilir ve çoğu web sunucusu, sunucu tarafı komut dosyası dillerini destekler. Yaygın olarak desteklenen diller arasında Active Server Pages (ASP), Javascript, PHP ve Python bulunur. Web sunucuları, web sitelerinin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için önbelleğe almayı da kolaylaştırır.

Web Server sunucu çözümleri, sunucu çözümleri

Web sunucularının boyutu değişir ve kullanılan donanım web trafiğinin hacmine bağlıdır. Küçük web sunucuları gömülü sistemler veya yönlendiriciler olabilirken, büyük web siteleri yüzlerce sunucuyu veya yüksek hızlı bilgisayar raflarını kullanabilir. Bir web sitesini çalıştırmak için, bir web sunucusunun kullanıcılarının özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırılması gerekir.

Bir web sunucusu, statik veya dinamik bir sunucu olabilir. Statik bir web sunucusu, statik web içeriği sunan bir bilgisayar ve HTTP yazılımıdır. Statik bir web sunucusu, bir dosyayı olduğu gibi bir tarayıcıya gönderirken, dinamik bir web sunucusu, bir veritabanı ve uygulama sunucusu içerir. Dinamik bir web sunucusu, bir kullanıcıdan gelen bir isteğe göre içerik üreten bir uygulama sunucusudur.

Bir web sunucusu, genellikle benzerleriyle aynı fiziksel donanımda bulunmalarına rağmen, bir uygulama sunucusunun bir alt kümesidir. İkisi arasındaki temel fark, bir web sunucusunun yalnızca HTTP veya HTTPS isteklerine yanıt vermesi ve bir uygulama sunucusunun diğer protokol türlerini işlemesidir. Öte yandan, bir uygulama sunucusu herhangi bir isteği işleyebilir, ancak bir istemciye bilgi iletmek için genellikle veritabanları ve diğer sunucu yazılımlarıyla etkileşime girer.

2 – Mail Server

Kaynakça

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir