YAŞLANMAYI HIZLANDIRAN 10 FAKTÖR YAŞLANMAYI HIZLANDIRAN 10 FAKTÖR

Yaşlanmayı Hızlandıran 10 Faktör

Yaşlanma sürecini hızlandıran birçok faktör vardır. Sigara, obezite ve kötü beslenmenin süreci hızlandırdığı biliniyor, ancak başka nedenler de var. Kalp hastalığı, kanser veya akciğer hastalığı gibi belirli hastalıkları olan kişiler de diğerlerinden daha hızlı yaşlanır. Yalnız ve kırsal alanlarda yaşamak da yaşlanmanın hızlanmasına katkıda bulunabilir.

Yaşlanmayı Hızlandıran 10 Faktör

Dünya nüfusu yaşlanıyor. Her ülkede yaşlıların oranı artıyor ve 2030’a kadar altı kişiden biri 60 yaşın üzerinde olacak. 2050’de 60 yaş üstü nüfusun payının 1,4 milyara ulaşacağı ve yaşlıların sayısının ise 1,4 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. 80 yaş üstü kişilerin üç katına çıkması öngörülüyor. Bu, dünya nüfusunun hiç olmadığı kadar hızlı yaşlandığı anlamına geliyor. Neyse ki, bu eğilimle mücadele etmenin yolları var.

Yaşlanmanın başlıca nedenlerinden biri uykusuzluktur. Yetersiz uyku, vücudun onarım ve hasardan kurtulma yeteneğini azaltır. Ayrıca bağışıklık sistemini, karar verme süreçlerini, tepki süresini ve diğer kritik beyin fonksiyonlarını da etkiler. Araştırmalar ayrıca uyku eksikliğinin yaşlanma sürecinin hızlanmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Örneğin, yetersiz uyku ciltte eşit olmayan pigmentasyona ve cilt elastikiyetinin azalmasına neden olabilir.

Bir diğer önemli faktör ise diyettir. Şeker, yağ ve işlenmiş gıdalarda yüksek bir diyet yemek yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Diyetinizi daha fazla taze meyve ve sebze içerecek şekilde değiştirmek yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olabilir. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet tüketmek de cildin durumunu iyileştirebilir.

Yaşlanmayı Hızlandıran 10 Faktör

Aşırı alkol tüketimi, hızlandırılmış yaşlanma ile ilişkilendirilmiştir. Vücudun kortizol salınımını tetikler, bu da kırışıklıkların oluşmasına ve cildin sarkmasına neden olur. Ayrıca, kronik alkol kullanımı, artan üst yüz çizgileri ve göz altı şişkinliği ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca kas tonusunu azaltır ve yüzdeki kırık kan damarlarına ve örümcek damarlarına yol açabilir. Yaşlanmayı Hızlandıran 10 Faktörü sizlerle aşağıdan inceleyelim.

1- Çok fazla oturmak.
2- Kilo fazlalığı olması.
3- Çok fazla karbonhidrat ve işlenmiş gıda tüketmek.
4- Kas kaybetmek.
5- Hedef ve amacın olmaması.
6- Bazı ilaçları düzenli olarak kullanmak (Anksiyete ilaçları, Antihistaminikler gibi).
7- Az uyumak.
8- Yetersiz D vitamini almak.
9- Stresli olmak.
10- Sosyal olarak izole olmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir