İşlemci Termal Macunu Yenileme (Masaüstü)

Eğer teknik bilgiye sahipseniz Masaüstü bilgisayar termal macun yenileme işlemini kendiniz yapınız. Aksi halde bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz. Aşağıda anlatılan adımlar teknik bilgisi olanlar için faydalı olacaktır. İşlem sırasında sökmüş olduğunuz vida ve parçaların kaybolmaması açısından göz önüne konmasını tavsiye ederim.

Kasanın yan kapağını açın

İşlemci termal macun değiştirme nasıl yapılır ? 1. Adım kasanın yan kapağını açın

Bilgisayar kasanızın donanımlarının size doğru bakacak şekilde yan kapağını açın. Bunun için benim kapak vidalarım yan taraftaydı ama sizin kasanızın vidaları arkada olabilir. Vidaları söktükten sonra çekme kuvveti uygulayarak kapağı açabilirsiniz.

İşlemci üzerinde yer alan soğutucuyu sökün

İşlemci termal macun değiştirme nasıl yapılır ?, İşlemci Cpu üzerinde yer alan CPU soğutucu fanını sökün

Yan kapağı açtığınız zaman anakart üzerinde bağlı olan fanı göreceksiniz. Bu fan cpu soğutucudur. İşlemci soğutucuyu anakart üzerine bağlı olan vidaları sökerek soğutucuyu çıkartın. Benim vidaların el ile sökülebilecek durumda olduğu için el yardımı ile söktüm fakat tornavida kullanarak sökmenizi tavsiye ederim. Sizin soğutucunuzda 4 adet vida olabilir hepsini söktüğünüzden emin olun.
[reklam][/reklam]

İşlemciyi yuvasından sökün

Bilgisayar işlemci termal macunu değiştirmek için sıradaki adımımız işlemci sökme adımı.

Bilgisayar işlemci termal macunu değiştirmek için sıradaki adımımız işlemci sökme adımı. İşlemcinizi resimde kırımızı kutu içerisinde göstermiş olduğum anahtarı açarak çıkartın. Bazı anakartlarda bu kilit iki tane olabilmekte o zaman ikisini de açmaya dikkat edin. Çıkartmış olduğunuz işlemcinin pimleri çok hassas olduğu için çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde eğilirse ve zarar görürse işlemciniz çalışmayacaktır. Bu yüzden çok hassas bir şekilde çıkartın ve hassas bir zemine koyun. Çoğu anlatımlar işlemci takılıyken yapılıyor ben ise sağlıklı olan işlemci sökülerek yapılması taraftarıyım. Burada tercih sizin.

İşlemci üzerinde kalan termal macunu temizleyin

İşlemci termal macunu yenileme sıradaki adım işlemci üzerinde kalan termal macunu temizleme

Çıkartmış olduğunuz işlemci üzerinde gördüğünüz gibi eski termal macun kalıntıları yer almaktadır. Bu nedenler yeni termal macun sürmeden önce işlemci üzerinde kalan termal macunu temizleme işlemini yapıyoruz. Temizleme işlemi yaparken ıslak mendil kullanılabilir. Fakat çok sıvı uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Bazı ıslak mendiller çok kolonyalı olabiliyor. Ama önerim silme bezi ve az bir miktar kolonya ve ya alkol kullanmanız yönünde. Eğer termal çok eskiyse ve katılaşmış şekilde ise plastik yardımı ile kazıma işlemi de yapabilirsiniz. İşlemci soğutucu altında yer alan termal macun kalıntısını da temizlemeyi unutmayın.

İşlemci yüzeyine yeni termal macun sürün

işlemci üzerindeki termal macunu temizledikten sonra işlemci yüzeyine yeni termal macun sürme işlemine geçiyoruz.

işlemci üzerindeki termal macunu temizledikten sonra işlemci yüzeyine yeni termal macun sürme işlemine geçiyoruz. Termal macunu çok sıkmamaya özen gösteriniz. Termal macunu işlemci üzerine benimde resimde uyguladığım gibi az bir miktar sıkınız. Termal macun iletken olduğu için pimlere bulaşmamasına çok özen göstermelisiniz.

İşlemciyi geri yuvasına takın

İşlemci termal macun yenileme, termal macunu sürdükten sonra İşlemciyi geri yuvasına takın

İşlemci üzerine termal macun uyguladıktan sonra işlemcinizi geri yuvasına takın. İşlemci takma işlemini yaparken yönüne mutlaka dikkat edin. Bunun için yön belirtici olarak işlemci ve yuva üzerinde küçük bir ok işareti vardır. Yuvaya yanlış oturtmanız halinde bu işlemci pimlerine zarar verecektir. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. İşlemciyi yuvaya oturttuktan sonra kilitleri kapatmayı unutmayın. ( Resimde kırımız kutu içerisinde )

İşlemci soğutucuyu geri monte edin

Sıra geldi işlemci soğutucuyu geri monte etmek. Benim soğutucum resimde gördüğünüz gibi iki vidalı fakat sizinki 4 vidalı olabilir. Soğutucu vidalarınızı anakart üzerinde yer alan vida yuvalarına tam denk gelecek şekilde ayarların ve soğutucunuzu monte edin. Eğer soğutucunuz 4 vidalı ise vidaları çapraz bir şekilde sıkmanızı öneririm. Vidaları sıkarken çok büyük güç uygulamayın ve fazla zorlamamaya özen gösterin. Aksi halde anakartı çatlatabilir ve ya kırabilirsiniz.

Bilgisayar yan kapağını geri kapatın

İşlemci termal macunu yenileme masaüstü Bilgisayar yan kapağını geri kapatın ve işlemi tamamlayın.

İşlemci termal macunu yenileme işlemimizde son adımımız ise bilgisayarımızın yan kapağını geri kapatmak. Kapattıktan sonra işlemimiz tamamlanmış oldu. İşleminiz bittikten sonra bilgisayarınızı açınca bilgisayar donanımları test etme programı ile bilgisayarınızı test etmeyi unutmayın.

Termal macun değişimi önemli notlar

  • İşlemci termal macun değişimi sırasında bilgisayarınızdan sökmüş olduğunuz vidaları ve parçaları göz önünde bulundurun,
  • İşlemci söktükten sonra pimlerine dikkat edin. Bu pimler çok hassastır ve zarar görmesi durumunda işlemciniz çalışmayabilir,
  • İşlemci üzerindeki eski termal macunu temizlerken dikkatli olun, Çok fazla sıvı kullanmadan hatta varsa plastik bir malzeme ile çok bastırmadan kazıma yöntemi ile temizlemenizi tavsiye ederim,
  • İşlemci üzerine çok fazla termal macun sıkmayın. Yukarıda resimde benim sıktığım kadar sıkmanız yeterli olacaktır. Fazla sıkmanız halinde kabarcık olacak ve termal macun işlevi kalmayacaktır,
  • İşlemciyi yuvasına oturturken dikkatli olun, pimlere zarar vermeyin.
  • İşlemci soğutucusunu geri monte ederken orantısız güç uygulamayın.

Termal Macun Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir ?

Bilgisayarınızda termal macunu 1.5 2 yılda bir kez değiştirmeniz önerilir. Fakat herhangi bir nedenle işlemci fanı ve ya işlemci sökmeniz gerekirse termal macunu yenileyerek takmanız faydalı olacaktır. Bilgisayarım çok yavaşladı ve çabuk ısınıyor diyorsanız yine termal macun değişim zamanı gelmiş demektir.