Eski Laptop Hızlandırma İçin Neler Gerekli ?

Öncelikle bu işlemi neden yapıyoruz bunu anlamaya çalışalım. Elinizde var olan bir laptop eğer günümüz şartlarına ayak uyduramıyor ise ve sizin de biraz daha hızlı bir laptop ihtiyacınız varsa bu konumuza göz atabilirsiniz. Günümüz ekonomik şartlarında yeni bir laptop almak bir hayli zor hale geldi diyebiliriz. Eğer sizin de yeni bilgisayar alacak kadar ekonomik durumunuz yoksa bu konumuzda daha uygun ekonomi ile eski laptop hızlandırma ve günümüz şartlarına göre uyarlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Haydi başlayalım.

Diskinizi SSD ile değiştirebilirsiniz

Eski bilgisayarınızda mekanik disk varsa eğer bunu mutlaka SSD disk ile güncelleyiniz. Mekanik disklerin okuma yazma hızı günümüz şartlarına göre oldukça yavaş kalmaktadır. SSD disklerin okuma yazma hızları daha yüksek olduğu için bilgisayarınızda gözle görülür bir hız artışı görebilirsiniz. Peki bu SSD disk size ne kadar maal olur buna göz atalım.

SSD Disk Değişimi ile Laptop Hızlandırma, Eski laptop hızlandırma işleminde SSD değişimi, Eski Laptop Hızlandırma Nasıl Yapılır
  • Sandisk 240 GB SSD modeli için = 495 TL
  • Kingston 240 GB SSD modeli için = 445 TL
  • Samsung 250 GB SSD modeli için = 603 TL

Yukarıda yer verdiğim markalar dışında da kendinizde farklı modellerde bulabilirsiniz. Bu modeller benim hoşuma gittiği için bunları yazdım fakat bir çok SSD disk modeli bulunmaktadır.

RAM Kapasitesini Arttırın

Almış olduğunuz bilgisayarda RAM kapasitesi düşük ise bunu mutlaka arttırmanız gerekmekte. Genellikle orta özellikli laptoplarda 4 GB kapasiteli bir RAM çıkmakta. Günümüz şartlarında 4 GB RAM biraz yavaş kalabilmektedir. Bu yüzden RAM kapasitesini arttırmanızda eski laptop hızlandırma konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Şuan ki teknoloji şartlarına göre 8 GB RAM işinizi görecektir. Fakat siz daha iyi bir performans istiyorsanız bunu arttırabilirsiniz. Peki RAM yükseltmesi size ne kadara maal olur buna göz atalım.

Laptop Hızı Arttırma Ram Kapasitesi Yükseltme, Ram kapasitesi ile laptop hızı arttırma yöntemi

*Önemli bir not bilgisayarınıza yeni ram alacaksanız öncelikle eski ram özelliklerine mutlaka bakın ona uyumlu bir ram almanız gerekmekte. Ram üzerinde yer alan etikette ram özellikleri yazmaktadır. Aksi halde aldığınız ram özellikleri anakartınız ile uyumlu değilse bilgisayarınız rami görmez. Bunu bilgisayar modeliniz ile google dan araştırarak da bulabilirsiniz.

  • Ram fiyatlarıda ortalama 500 ile 1000 TL arasında değişim göstermektedir.

Laptop Bakımı Yapılması

Bütün bu yükseltmeleri değişimleri yaptınız peki bitti mi tabi ki hayır. Bu aşamada son olarak laptop bakımı da eski laptop hızlandırma için önemli bir noktadır. Eğer bugüne kadar bilgisayarınızı açıp hiç temizlemediyseniz mutlaka temizliğini yapın. Fanda biriken toz tabakaları fanın yavaşlamasına ve fanın işlevini yitirmesine neden olmaktadır. Buda bilgisayarınızın çabuk ısınmasına ve performans kaybına neden olmaktadır.

Laptop Hızlandırma Yöntemleri

Eski laptop hızlandırma yöntemleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Eğer yeni bilgisayar alacak ekonomik gücünüz yoksa eski bilgisayarınıza ortalama 1000 – 1200 lira harcayarak günümüz şartlarına göre iyi bir bilgisayar olarak geri döndürebilirsiniz. Eski bilgisayar hızlandırma işlemi ile eski laptobunuzu çöp olmaktan kurtarabilir ve daha uygun bir şekilde yeni nesil bir laptop elde edebilirsiniz.

Fakat şunu unutmayalım çok çok eski laptoplar bu uygulama için uygun olmayabilir. Bilgisayar Mühendisliği youtube kanalında bulduğum bir videoyu sizler için aşağıda paylaşıyorum. Durum gayet güzel anlatılmış. Fakat bu video 2021 Eylül ayında çekilmiş olduğu için orada geçen fiyatlar özlem içerebilir 🙂